Az emberi jogok tiszteletben tartása a Volkswagen Konszern számára központi jelentőségű. Meggyőződésünk, hogy a fenntartható üzletvitel csak etikus magatartással és tisztességes cselekvéssel lehetséges. Üzleti tevékenységünk részeként teljes mértékben elkötelezettek vagyunk az emberi jogok vonatkozásában a felelősségünk iránt. A Konszern vezetése, valamint az Európai és a Globális Konszern Üzemi Tanácsa ezt a felelősséget a Volkswagen Konszern szociális jogokról, ipari kapcsolatokról, valamint az üzleti és emberi jogokról szóló közös nyilatkozatában, az úgynevezett Szociális Chartában fogalmazta meg.
Megerősítjük elkötelezettségünket a legfontosabb nemzetközi egyezmények és nyilatkozatok, különösen az Emberi Jogok Nemzetközi Törvénye és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) alapvető munkaügyi normái mellett. Üzleti tevékenységeinket az ENSZ üzleti és emberi jogokra vonatkozó irányadó elveihez (ENSZ Globális Egyezmény) igazítjuk, amelyek tevékenységünk fő pilléreit képezik.
„Globálisan aktív vállalatként a Volkswagen Konszern kiáll az egyéni szabadság, a tisztességes munkakörülmények, a nyitott világkereskedelem, a gazdasági fejlődés és a békés egymás mellett élés védelmében. Globális üzleti tevékenységeink során biztosítjuk, hogy értékeinket megéljük és normáinkat betartsuk. Ugyanezt várjuk el üzleti partnereinktől is.”
Oliver Blume
A Konszern Igazgatótanácsának Elnöke
A Volkswagen AG volt az első német tőzsdén jegyzett vállalat, amely 2022 augusztusában független emberi jogi biztost nevezett ki. A biztos az első kapcsolattartó pontként szolgál a hatóságok, a döntéshozók és a társadalom részéről érkező, emberi jogokkal kapcsolatos valamennyi probléma esetén.
Az emberi jogi biztos egyik fő feladata a kockázatkezelés alkalmasságának és hatékonyságának ellenőrzése a német beszállítói lánc átvilágítási törvény (LkSG) szerinti átvilágítási kötelezettségeknek való megfelelés biztosítása érdekében, valamint a kockázat alapú ellenőrzési intézkedések végrehajtása. Ezzel teljesíti az LkSG 4. szakaszának (3) bekezdésében meghatározott törvényi kötelezettségeket.
„Az ügyfeleink joggal várják el tőlünk, hogy úttörő szerepet játsszunk az emberi jogok területén. Az emberi jogi biztos kinevezése ezért egyértelmű bizonyítéka annak, hogy az emberi jogok különösen fontosak a Volkswagen számára. Az emberi jogi biztos átfogó hatásköre jóval túlmutat a jogi kötelezettségeinken.”
Dr. Kerstin Waltenberg
A Konszern Emberi Jogi Biztosa
Az emberi jogi és környezeti kockázatok elkerülése érdekében az LkSG számos olyan kötelezettséget határoz meg az átvilágítással kapcsolatban, amelyet a vállalatoknak be kell tartaniuk. E kötelezettségek közé tartozik többek között a kockázatelemzés végrehajtása, megelőző intézkedések bevezetése, a jogsérelmek feltárása után a korrekciós intézkedések elfogadása, valamint a bejelentő rendszer létrehozása. Az intézkedések hatékonyságát folyamatosan ellenőrizni és dokumentálni kell.
E kötelezettségek betartása mind a Volkswagen Konszern saját üzletágára, mind a beszállítói láncra vonatkozik. Ez a közvetlen és közvetett beszállítókból álló ellátási lánc a Volkswagen Konszern termékeinek sokféleségéből adódóan összetett és világméretű.
A Volkswagennél a „háromvonalas modell” részeként a Konszern egészében egyértelmű felelősségi körök kerültek kialakításra, amely a vállalati kockázatok kezelését szolgáló holisztikus irányítási, kockázatkezelési és compliance irányítási rendszer keretét képezi.
Az első vonal a szakosodott részlegekből áll, amelyek a napi működésért felelősek. Ezek a területek felelősek a kockázatok korai felismeréséért, elemzéséért és megfelelő ellenőrzési intézkedésekkel történő kezeléséért. Az emberi jogok és a környezetvédelmi átvilágítás biztosítása szempontjából releváns területek közé tartozik a beszerzés, illetve saját üzleti területünkön az emberi erőforrások és a környezetvédelem.
A második vonal felelős az első vonal ellenőrzéséért és tanácsadásáért. Ez magában foglalja a compliance területét is.
A harmadik vonalat a belső ellenőrzés mint objektív ellenőrző szerv alkotja. Az emberi jogi biztos elsősorban az LkSG 4. § (3) bekezdésében törvényben előírt feladatokat látja el. Ellenőrzi az első és második vonal kockázatkezelésének alkalmasságát és hatékonyságát, és kockázatalapú ellenőrzési intézkedéseket hajt végre.
A Volkswagen AG-nál kellő komolysággal követjük a bejelentéseket:
Az emberi jogok esetleges megsértését, valamint a környezeti kockázatokat a saját üzleti tevékenységben, valamint a közvetlen és közvetett beszállítók és más üzleti partnerek által elkövetett esetleges szabályszegéseket bármikor jelenteni lehet a Konszernnek. Ez vonatkozik minden más olyan jelzésre is, amely azonnali intézkedést igényelhet. A Konszern tájékoztatja az illetékes részlegeket, amelyek az ügyet ennek megfelelően dolgozzák fel. Ez magában foglalja különösen a szükséges intézkedések megtételét a szabályszegések és/vagy kockázatok minimalizálása vagy megszüntetése érdekében, amennyiben a kezdeti gyanú beigazolódik.
A Volkswagen Konszern Bejelentő rendszerének eljárási elveivel kapcsolatos további információk itt találhatók.